»Solarne dajatve uničujejo evropska delovna mesta!«

16. 7. 2013 | Besedilo: Ba. P.

fotovoltaika, dajatve, AFASE

Predstavniki evropskih solarnih podjetij danes v Bruslju izpodbijajo pretirano optimistične ugotovitve evropske komisije o vplivu uvedenih dajatev na kitajske solarne proizvode.

Več kot 30 predstavnikov evropskih fotovoltaičnih podjetij se v Bruslju udeležuje zaslišanja pred evropsko komisijo, ki ga je organiziralo združenje AFASE. Predstavniki podjetij bodo evropski komisiji podrobneje predstavili, kako uvedene dajatve že vplivajo na preklic naročil in zmanjšanje delovnih mest, kar je v nasprotju z navedbami evropske komisije. Ta je namreč optimistično trdila, da bo lahko industrija čudežno ustvarila druge trge ali da bo brez težav prenesla uvedene dajatve v teh ekonomsko težkih časih. Zaslišanja  se udeležuje tudi slovenski predstavnik, direktor podjetja Plan-net Solar Marko Femc. Dejstvo je namreč, da so uvedene dajatve v višini 11,8 odstotka že in še bodo v prihodnje prizadejale milijonske škode tudi slovenski fotovoltaični industriji, poudarjajo na združenju.

Dennis Gieselaar, direktor nizozemskega podjetja Oskomera Solar Power Solutinos in član uprave združenja AFASE, je o predhodnih ukrepih, ki jih je 5. junija uvedla evropska komisija, povedal: »Evropska komisija je svoje ocene opravila na podlagi zgolj sedmih podjetij! Velika večina evropskih montažnih podjetij ne bo prenesla uvedenih dajatev, niti trenutnih na višini 11,8 odstotka. Večina distribucijskih podjetij beleži manj kot 10-odstotni neto dobiček. Evropska komisija se moti, ko trdi, da lahko fotovoltaična montažna podjetja preprosto zamenjajo področje dela; fotovoltaični inštalaterji in projektna podjetja se ne morejo kot veter obračati med različnimi sektorji. Smo profesionalna in specializirana industrija, naši zaposleni so posebej usposobljeni za svoje delo in ne morejo kar iz dneva v dan menjavati sektorjev.«

Žalosten pokazatelj vpliva uvedenih začasnih dajatev je podjetje Gerlicher Solar AG (GSAG), eno izmed najstarejših podjetij v solarni industriji in eno izmed prvih članic združenja AFASE, ki je 9. julija 2013 razglasil insolventnost, in to zaradi neposrednega vpliva »vseevropskih proti-dampinških dajatev na kitajske module, kar je vplivalo na razkroj razmer na trgu v EU«, pravijo na združenju.
S tem primerom v mislih je Thorsten Preugschas, predsednik uprave podjetja Soventix in predsedujoči združenju AFASE, dejal: »V Bruselj smo prišli, da bi se zavzeli proti nadaljevanju teh škodljivih in pogubnih dajatev, saj vodijo zgolj v krčenje trga in bodo vplivale na izgubo številnih zelenih delovnih mest po vseh Evropi. Že zdaj smo morali krčiti število zaposlenih, zaradi povišanih cen, registracij in predhodnih dajatev pa se je občutno zmanjšalo tudi povpraševanje. Upam, da bo primer Gerlicher Solar prebudil evropsko komisijo in jo bo današnje posredovanje prepričalo, naj se odzove in ne zgolj stoji ob strani, medtem ko naša industrija propada.«

Na AFASE so sicer prepričani, da bi moral kakršen koli sporazum med Unijo in Kitajsko zagotavljati učinkovito fotovoltaično vrednostno verigo. Vsak dogovor, ki bo sledil pogajanjem med Unijo in Kitajsko o minimalnih cenah, mora zagotavljati ne samo zmerni dobiček, ampak tudi rast industrije, ki je odvisna od dostopnih cen. Omejevanje uvoza, pod obsegom trenutnega trga EU, zato nima nobenega smisla, poudarjajo na združenju, saj proizvajalci v Uniji niso zmožni zadostiti povpraševanju. Tudi če bodo izpogajane dostopne minimalne cene na kitajske solarne proizvode, bo evropska distribucijska industrija zaradi nizke količinske zgornje meje z dajatvami nad to zgornjo mejo nezmožna izpolniti povpraševanja ob cenah, ki bi omogočile rast solarne energije v Uniji. To bi posledično pomenilo dodatno izgubo delovnih mest v fotovoltaični industriji.

V začetku leta so izsledki neodvisnega švicarskega inštituta Prognos pokazali, da bi uvajanje kakršnih koli dajatev avtomatsko zmanjšalo povpraševanje in povzročilo izgubo delovnih mest. Ob uvedenih dajatvah v višini 60 odstotkov bi bilo v prihodnjih treh letih izgubljenih 242.000 delovnih mest v Evropi.

Združenje AFASE (The Alliance for Affordable Solar Energy) združuje več kot 742 podjetij v evropski fotovoltaični industriji, ki skupaj zagotavljajo več kot 65.000 delovnih mest in s skupnim glasom opozarjajo na nevarnosti protekcionizma ter zagovarjajo prednosti odprtega trga za proizvode solarne energije.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE