Elektrika iz sonca: Bo država pokopala fotovoltaiko?

15. 9. 2014 | Besedilo: Sebastijan Ozmec

fotovoltaika, male sončne elektrarne

Prihodnost pridobivanja elektrike iz malih sončnih elektrarn, ki bi jih imela gospodinjstva nameščena na domači strehi, je črna. Razmah rabe sončne energije kot trajnostnega obnovljivega vira zavira vlada.

Na 5. fotovoltaični konferenci, ki je potekala v prostorih fakultete za elektrotehniko v Ljubljani, je več kot 130 strokovnjakov, gospodarstvenikov in drugih udeležencev ugotavljalo, da prihodnost rabe sončne energije kot obnovljivega trajnostnega vira pri nas zavirajo odločitve vlade v odhajanju. Prav zato smo v zadnjem času doživeli stagnacijo fotovoltaike. Namesto da bi vse več gospodinjstev na domačo streho namestilo sončne celice, še tisti, ki so to že naredili, razmiš­ljajo, da bi vse skupaj opustili. Razlog je v fiksnih stroških, ki jih je naložila vlada in so električno energijo, pridobljeno iz brezplačnega vira, tako podražili, da se njena proizvodnja več ne izplača.

Udeleženci fotovoltaične konference so kljub temu ugotavljali, da je prihodnost v veliko malih sončnih elektrarnah, ki bi slovenska gospodinjstva naredila bolj neodvisna in jim zmanjšala stroške za elektriko. Vladni ukrepi pa razmah malih sončnih elektrarn zavirajo, saj dajejo prednost velikim ponud­nikom električne energije, sta na tiskovni konferenci poudarila generalni direktor podjetja Bisol Group dr. Uroš Merc in predstojnik laboratorija za fotovoltaiko in optoelektroniko na fakulteti za elektrotehniko prof. dr. Marko Topič.

Glavna ovira je zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki je začel veljati 1. januarja 2013, saj lastnikom malih sončnih elektrarn odreka pravico do pokojnine. Zakon je že povzročil prvo posledico. Februarja letos je upokojenec, ki ima že nekaj let postavljeno malo sončno elektrarno s priključno močjo 4,6 kilovata z mesečnim prihodkom 160 evrov, prejel obvestilo, da bo prenehal prejemati pokojnino in da mora vrniti pokojnino, ki jo je prejel od 1. januarja 2013. Poleg tega morajo po novem vsi tisti, ki imajo male sončne elektrarne, plačevati pokojninsko in zdravstveno zavarovanje. Znesek prispevkov je tako na letni ravni lahko višji, kot je prihodek od proizvedene elektrike.

Fotovoltaiko zavira tudi kmetijsko ministrstvo, ki je iz uredbe o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji umaknilo proizvodnjo električne energije iz energije sonca kot eno izmed dovoljenih dopolnilnih dejavnosti na kmetiji. Tisti kmet­je, ki bodo na objekte, namenjene za kmetijsko dejavnost, vseeno postavili sončne celice, si bodo morali urediti status samostojnega podjetnika ali celo d. o. o.

Udeleženci fotovoltaične konference sumijo, da za vladnimi ukrepi stojijo močni lobiji. Prav zato Združenje slovenske fotovoltaike nasprotuje ponovnemu imenovanju Anje Kopač Mrak na mesto ministrice z utemeljitvijo: »Ministrstva ne more voditi oseba, pod vodstvom katere so bili v času mandata prejšnje vlade sprejeti tako katastrofalno slabi, nepremišljeni, nelogični, nekonsistentni, škodljivi in za številne upokojence izjemno krivični zakoni in izvedbeni predpisi.« Deset organizacij pod vodstvom fotovoltaičnega združenja in organizacije Greenpeace je v javnost poslalo izjavo, v kateri obtožujejo vlado v odhajanju, da uničuje prihodnost obnovljivih virov energije, saj je agencija za energijo ravno te dni sporočila, da letos ne bo razpisa za sofinanciranje obnovljivih virov energije. Čeprav se je Slovenija zavezala, da bo do leta 2020 dosegla delež 25 odstotkov energije, pridobljene iz obnovljivih virov, se je zdaj obrnila v drugo smer. Zakaj vlada v odhajanju tako očitno nastopa proti obnovljivim virom, medtem ko gre skrajno problematični projekt TEŠ 6, ki bo ustvarjal izgubo, nemoteno naprej ter se že pripravlja podlaga za gradnjo dodatne jedrske elektrarne JEK II, ki je ne potrebujemo in bi bila vredna nekaj milijard evrov, se sprašujejo v omenjenih organizacijah.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE