Subvencije za fosilna goriva

6. 12. 2012 | Besedilo: J. B./STA

fosilna goriva, subvencije, toplogredni plini

Lani je 22 razvitih držav za subvencije za fosilna goriva namenilo 58,7 milijarde dolarjev, za pomoč državam v razvoju, ki jo potrebujejo za znižanje emisij toplogrednih plinov, pa 11,2 milijarde dolarjev, več kot petkrat manj. Zgovoren je podatek, da sta Slovenija in Finska sta za tovrstne subvencije odšteli več kot 50-krat več kot za pomoč. Japonska je edina država, ki namenja več denarja za pomoč kot za tovrstne subvencije.

Če bi razvite države ukinile subvencije bi to po oceni skupine Oil Change International s sedežem v Washingtonu, ki je opravilo raziskavo, znižalo emisije, razvite države pa bi lažje izpolnile svoj cilj, to je državam v razvoju do leta 2020 nameniti 100 milijard dolarjev podnebne pomoči na leto.

Med 22 državami, ki jih je proučila skupina, sta Slovenija in Finska lani za subvencije odšteli več kot 50-krat več denarja kot za pomoč v boju proti podnebnim spremembam. Največ – približno 13,1 milijarde dolarjev – so za subvencije odštele ZDA, ki so za pomoč državam v razvoju namenile 2,5 milijarde dolarjev. Avstralija je za subvencije odštela 8,4 milijarde dolarjev, Nemčija in Velika Britanija pa vsaka po 6,6 milijarde dolarjev. Japonska se je v tej raziskavi odrezala najbolje, saj je za pomoč namenila več denarja kot za subvencije. Za pomoč jer odštela pet milijard, za subvencije pa 439 milijonov dolarjev.

Poleg posamičnih držav izrabo fosilnih goriv podpirajo tudi nekatere finančne institutcije, npr. Svetovna banka, ki financira črpanje še več nafte, premoga in plina.Posledica tega je mede drugim tudi to, da so obnovljivi viri energije pogosto prikazani kot ekonomsko nekonkurenčni glede na fosilne vire.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE