Če cene nepremičnin padejo, je treba posojila dozavarovati

8. 5. 2012 | Besedilo: Andrej Motl, Delo

stanovanjski kredit, zavarovanje, banke

Zavarovanje stanovanjskega posojila z zastavo nepremičnine je že vrsto let priljubljeno tudi v Sloveniji. Če nepremičnina ohranja svojo vrednost, je edina skrb kreditojemalca redno odplačevanje obrokov posojila, kadar pa cene bistveno padejo, banka lahko zahteva dodatno zavarovanje.

Da vrednost zastavljene nepremičnine ne dosega več zneska posojila, ki ga je kreditojemalec še dolžan banki, je najbolj verjetno v primeru večjih padcev cen kmalu po začetku odplačevanja. Takrat namreč velik del mesečnih obrokov predstavlja odplačilo obresti posojila, tako da glavnico kreditojemalec odplačuje počasi.

Ko je občuten del glavnice odplačan, je verjetnost podzavarovanja manjša, tudi če cene nepremičninam bistveno padejo.

Hipoteka še za največ 85 odstotkov vrednosti stanovanja

Banke lahko poskrbijo za zmanjšanje tveganja pri odobritvi kredita z ustreznim razmerjem med vrednostjo kredita in vrednostjo zastavljene nepremičnine. Vprašali smo jih, kolikšen del vrednosti so pripravljene financirati.

Odgovore je posredovalo nekaj bank, iz njih pa lahko povzamemo, da je najvišja vrednost posojil, zavarovanih s hipoteko, od 50 do 85 odstotkov vrednosti zastavljenih nepremičnin. Glavni dejavnik pri določitvi razmerja pa je boniteta posojilojemalca.

Pri tem spomnimo, da so bile banke pripravljene pred krizo financirati v povprečju precej večji delež nakupa nepremičnine, z ustrezno boniteto tudi sto odstotkov.

Po odobritvi kredita banke preverjajo vrednost nepremičnin različno pogosto. Na UniCredit banki pojasnjujejo, da vsako leto, na Poštni banki Slovenije (PBS) praviloma vsaka tri leta, nekatere banke pa cene preverjajo predvsem ob večjih spremembah na nepremičninskem trgu. Meja, pri kateri ukrepajo, če ugotovijo nesorazmerje med preostalim kreditom in kritjem, ki ga omogoča nepremičnina, je na PBS odvisna od višine preostalega kredita, razmerja med vrednostjo nepremičnine in višino kredita ter od bonitete kreditojemalca.

Več o zavarovanju stanovanjskega posojila si lahko preberete v torkovi tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE