Trdoživa inkovska lilija

16. 2. 2017 | Besedilo: Julijana Bavčar

inkovska lilija, inkovka, alstromeria

V visoki vazi so alstromerije moje najljubše cvetice. V svežnje povezana stebla, ki na vrhu nosijo množico spogledljivih cvetov – ne glede na prevladujočo barvo si ne morejo kaj, da ne bi zapeljevali z eksotičnimi vzorci in narisanimi trepalnicami – prispejo k cvetličarjem iz rastlinjakov v toplejših delih sveta, če so ogrevani, tudi iz Nizozemske. Po drugi strani rastejo v čilenskem gorovju, kjer so tla štiri mesece pod snegom, ali v obmorski puščavi pritlikave vrste, ki so pravi simbol trdoživosti! Alstromeria umbrellata pod kamnitimi vršaci spominja na blazinice triglavske rože.

Čeprav alstromerijam pravimo tudi inkovske ali perujske lilije, niso v botaničnem sorodu z lilijami. Rod Alstroimeria obsega okoli petdeset vrst, od katerih ena skupina raste v naravi v osrednjem Čilu, druga v Braziliji. Medtem ko čilenske rastejo v topli zimi, vrste iz brazilske skupine takrat še počivajo in zacvetijo poleti. Sorte in hibridi, ki jih danes gojijo za rezane cvetice v strogo nadzorovanih razmerah rastlinjakov, so večinoma križanci med vrstami brazilske in čilske skupine. V nasprotju z vrstami iz narave ne potrebujejo počitka in dajejo cvetje čez vse leto. Ohranile pa so trdoživost, ki jo je izoblikovala narava, saj njihovo cvetje v vazi zdrži tudi dva tedna, slabše jo odnesejo listi, ki žal začno kar zgodaj rumeneti. Cvetličarji sicer ponavljajo, da vse cvetje v vazi zdrži tem dalj, več listov oberemo s stebel, toda zame je cvetica lepa, če ima tudi liste. Sama utrujene sproti odstranjujem in steblo postopoma krajšam. V prodaji naletimo tudi na nizke vrste alstromerij: bodisi posajene v lončke ali kot gomolje, ki so namenjeni temu načinu gojenja.

Alstromerije vsako leto poženejo stebla iz korenikastega podzemnega spleta oziroma nekakšnih gomoljev, ki jih je najlaže dobiti pri specializiranih ponudnikih okrasnih čebulnic. Posadimo jih v prepustna tla z dobro drenažo. Nekaterim ljubiteljem se tudi pri nas posreči prezimiti alstromerije v vrtnih tleh na prostem, če le temperature ne vztrajajo predolgo pod petimi stopinjami pod ničlo. Sorte za lončke oziroma sajenje na prosto večinoma cvetijo med pozno pomladjo in poletjem. Prevladujoča barva cvetov je lahko bela, rožnata, vijolična, rumena, oranžna, rdeča, celo zelenkasta, skoraj vedno pa so cvetni lističi posuti z lisami več drugih, tudi kontrastnih barv. 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE