Ledeni izziv prihodnje leto v Bruslju in Veliki Britaniji

20. 6. 2012 | Besedilo: Ba. P. | Fotografije: arhiv podjetja Lumar

energijska učinkovitost, energija, pasivne hiše

Ledeni izziv je uspel. Iz kubičnega metra ledu, ki je bil od 21. maja shranjen v pasivni hiški v središču Maribora in ga je pred taljenjem ščitila le toplotna izolacija v ovoju hiške, je do torka, 19. junija, izteklo 759,7 litra vode. To dokazuje, da je mogoče z dobro toplotno zaščito preprečiti pregrevanje hiše in zagotoviti prijetno bivalno klimo, ugotavljajo avtorji projekta Ledeni izziv.

Mestna občina Maribor, Energetska agencija za Podravje in podjetje Lumar IG so s projektom Ledeni izziv predstavljali pomen energijske učinkovitosti v praksi. Povprečna temperatura v hiški, ki je bila zgrajena po sistemu montažne gradnje s konstrukcijskim sistemom Lumar Pasiv, je bila med 3,5 in 4,5 stopinjami Celzija. »To dokazuje, da se pasivne hiše zelo dobro obnesejo tudi v vročih poletnih mesecih, saj odlična toplotna zaščita ne dovoljuje pregrevanja hiše, to pa omogoča ugodno in prijetno bivalno klimo,« pravi direktor podjetja Lumar IG Marko Lukič.

Do zaključka projekta je iz ledene kocke izteklo 759,7 litra vode. Če bi bila zamrznjena tako, kot bi si želeli, bi po Lukičevih ocenah iz nje izteklo le okrog 40 odstotkov vode. Kljub temu je bil eksperiment uspešen, iz njega pa so se veliko naučili: »Le z znanjem, zavedanjem in spreminjanjem naših navad lahko vplivamo na varovanje okolja. In prav trajnostna gradnja je področje, kjer smo Slovenci odlični in se lahko brez težav kosamo s tujino, kar nam lahko v prihodnje pomaga pri ustvarjanju novih delovnih mest.«

Letošnje leto Evropa označuje za leto trajnostne energije, zato sta Mestna občina Maribor in Energetska agencija za Podravje v sodelovanju s partnerji v zadnjem tednu pripravili tudi številne druge aktivnosti in dogodke, s katerimi so želeli opozoriti širšo javnost na problematiko rabe energije in varovanja okolja. Povprečna štiričlanska družina namreč porabi za energijo skoraj 3000 evrov na leto, kar polovica tega zneska pa gre za ogrevanje, medtem ko je letni strošek za ogrevanje pasivne hiše, na primer, med 50 in 60 evri.

Kot kaže, se bo pasivna hiška z Ledenim izzivom prihodnje leto preselila tudi v Bruselj in najverjetneje v Veliko Britanijo, saj želijo tudi tam prikazati pomen energijske učinkovitosti v praksi.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE