Kolesari, ločuj, varčuj in jej ekološko

18. 1. 2013 | Besedilo: Maja Prijatelj, Barbara Pavlin, Borut Tavčar, Delo

okolje, kolesarjenje, odpadki, ločevanje

Nekaj tistih, ki se poklicno ukvarjajo s trajnostnim razvojem smo povprašali, kako zmanjšujejo škodo za planet.

Posamezniki, ki se poklicno ukvarjajo s trajnostjo, energijsko učinkovitostjo in zdravo prehrano, nam na okroglih mizah, predavanjih in ozaveščevalnih akcijah nenehno sporočajo, kako bi morali spremeniti življenje, da bi zmanjšali škodo za planet. Zanimalo nas je, koliko tisto, o čemer govorijo, živijo sami.

Predsednica društva Ekologi brez meja in ena od pobudnic akcije Očistimo Slovenijo Petra Matos je goreča ločevalka odpadkov, vendar pri tem ne komplicira. Edino pravilo, po katerem se ravna, je, da za nobeno vrsto odpadkov ne uporablja plastičnih vrečk, ampak posode. »Če se umažejo, jih malo poplaknem.« Odpadni papir zbira v veliki papirnati vreči, embalažo v vedru, biološke odpadke v posodi s pokrovom, steklo, ki ga ne »pridela« veliko, sproti nosi na ekološki otok. V posebni vrečki zbira nevarne odpadke, ki jih enkrat na leto odda v zbiralnici ali odpelje v zbirni center. Majhno škatlico ima še za mešane odpadke, »ki jih je res minimalno, če pridno ločuješ«.

Pred vsakim večjim nakupom se vpraša, ali stvar res potrebuje. »Ali ne bi mogla popraviti stare, kupiti rabljene? Poskušam se izogniti kupovanju izdelkov za enkratno uporabo. Bolj kot ločevanje odpadkov je namreč pomembno zmanjševanje njihovega nastajanja. Za vsako vrečo odpadkov, ki jih ločeno zberemo, pri proizvodnji nastane 70 enako velikih vreč odpadkov.« Oblek in čevljev Petra ne kupuje več, saj njihovo društvo vsak mesec prireja izmenjave, na katerih si izbere tiste, ki so ji všeč. Z možem Janezom sta se preselila v kraje brez vodovoda in električnega omrežja, zato jima ne ostane drugega kot strogo varčevanje z vodo in elektriko. Energijo za razsvetljavo prostorov, polnjenje baterij računalnika, mobitela in manjših naprav jima dajejo sončne celice. »Če dolgo ni sonca, tudi elektrike ni. Takrat si prižgeva svečko in uživava v romantiki.« Živita v majhnem prostoru, zato tudi za gretje ne porabita veliko energije. Ker v bližini prebivališča ni javnih prevoznih sredstev, pogosto uporabljata avto, vendar sta ga predelala na plinski pogon. Trudita se kupovati ekološko pridelano hrano, nekaj je Petra pridela tudi na vrtu. Prehranjujeta se večinoma vegansko. Petra uporablja do okolja prijazno kozmetiko in čistila, ki jih izdeluje sama. »Ljudi najraje obdarim z nematerialnim ali jim naredim sladico. Ravno zdaj nameravam izdelati domače milo, s katerim bom obdarovala vse, ki bodo letos praznovali.«

Kako za okolje skrbijo evropski komisar za okolje Janez Potočnik, profesor mariborske ekonomsko-poslovne fakultete in predsednik strokovnega sveta Inštituta za razvoj družbene odgovornosti Matjaž Mulej, urednica, novinarka spletnega portala Ekologičen in ustanoviteljica portala Presna umetnost Anja Horvat Jeromel ter drugi, si lahko preberete na www.delo.si.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE