Izolacija fasade: informativni izračun stroškov in prihrankov

18. 10. 2011 | Besedilo: K. N. M.

informativni izračun, izolacija fasade, fasada

Na GIZ (gospodarskem interesnem združenju) proizvajalcev fasadnih sistemov in fasadnih izolacij so pripravili informativne izračune stroškov, učinkov in prihrankov pri izvedbi toplotne izolacije fasade, ostrešja in talne plošče proti kleti za 200 kvadratnih metrov veliko družinsko hišo, ki na leto porabi 210 kWh/m² energije za ogrevanje oziroma 4260 litrov ekstra lahkega kurilnega olja.

Cena izvedbe fasade s 15-centimetrsko toplotno izolacijo je približno 9000 evrov, na Eko skladu pa lahko lastnik hiše dobi 2400 evrov nepovratnih sredstev. Raba energije se bo s povprečnih 210 kWh/m² zmanjšala na 136 kWh/m², poraba kurilnega olja pa z dobrih štiri tisoč evrov na 2557 evrov. V tem primeru se naložba v fasado povrne v 4,6 leta.

Če se odločimo za izolacijo medetažne plošče proti podstrešju, na katerem ni bivalnih prostorov, bo strošek približno 3000 evrov, od katerega lahko odštejemo 1500 evrov nepovratne spodbude. Strošek kurilnega olja bo nižji za 600 evrov, saj se bo poraba zmanjšala za dobrih 640 litrov, naložba pa se bo povrnila že v dveh letih in pol. Enake učinke bomo dosegli, če toplotno izoliramo ostrešje in pod njim uredimo bivalne prostore, le da bo cena zaradi izvedbe višja. Na GIZ so jo ocenili na 6500 evrov in od nje odšteli 1500 evrov subvencije. Naložba se bo povrnila v 8,3 leta.

Toplotno izolacijo lahko vgradimo tudi na strop kleti. Cena za ta poseg je približno 3000 evrov, strošek kurilnega olja pa bo nižji za nekaj manj kot 530 evrov na leto. Naložba se bo povrnila v 5,7 leta, so izračunali na GIZ.

Če bi izvedli vse tri ukrepe, bi na leto porabili kar 2740 litrov kurilnega olja manj, kar pomeni, da bi stroške ogrevanja zmanjšali za skoraj 2600 evrov na leto. Naložba v tri ukrepe, upoštevajoč le izolacijo plošče proti podstrešju, bi, zmanjšana za subvencije, znašala 11.100 evrov in bi se povrnila v 4,3 leta. Če se odločimo za tri ukrepe z izolacijo ostrešja, pa bi naložba z upoštevanimi subvencijami znašala 14.400 evrov in se povrnila v 5,6 leta.

Kakšne učinke v resnici prinaša toplotna izolacija fasade in koliko bi občani leta 2020 prihranili, si lahko preberete v članku z naslovom Za višje subvencije za fasade.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE