Z rastlinskimi pasovi do zaščite pred burjo

19. 9. 2016 | Besedilo: K. Ž./STA

burja, poskusni nasad, rastlinski pasovi

Na težave, ki jih v kmetijstvu in drugih panogah v Vipavski dolini povzroča burja, bodo v prihodnjih petih letih poskušali odgovoriti na naraven način. V okviru evropskega projekta bodo postavili poskusni nasad z različnimi rastlinami za protivetrne pasove z namenom širjenja zavedanja o njih in njihovem pomenu.

Razvojna agencija ROD Ajdovščina je kot koordinator projekta, skupaj z Občino Ajdovščina, Inštitutom za vode RS, ljubljansko Biotehniško fakulteto ter podjetjema Hidrotehnik in BO-MO, uspešno kandidirala v evropskem program LIFE s projektom z naslovom "Adapting to the impacts of climate change in the Vipava Valley".

Kmetijstvo je ena pomembnejših gospodarskih panog Vipavske doline. Prav to je eden glavnih razlogov projekta, saj "si zelo želimo, da naše lokalno okoljepridobi iz projekta neko uporabno vrednost", je povedala Brigita Štolfa iz Razvojne agencije Rod. Šest partnerjev v projektu se je zato pred dnevi zbralo v Ajdovščini na uvodnem srečanju.

"Občina Ajdovščina je postavljena v vlogo tistega, ki bo izvedel pilotni projekt, na koncu pa bomo tudi sami uporabniki pridobljenih rezultatov," je o pričakovanjih povedal vodja oddelka za gospodarstvo in razvojne zadeve Občine Ajdovščina Janez Furlan.

Petletni projekt je ocenjen na 869.028 evrov, k čemur bo Evropska komisija prispevala 520.516 evrov oz. 60 odstotkov upravičenih stroškov. Razvojna agencija ROD Ajdovščina pa je v času priprave projekta uspešno pridobila še za 173.506 evrov nacionalnih sredstev, ki jih bo zagotavilo ministrstvo za okolje in prostor.

Cilji projekta so: analiza obstoječega stanja v Vipavski dolini glede prilagajanja podnebnim spremembam, opredelitev strateških ukrepov za prilagajanje na podnebne spremembe, ocena možnih pozitivnih in negativnih učinkov vsakega od predlaganih ukrepov na razvoj vinogradništva, sadjarstva, vrtnarstva in na ekosisteme ter vzpostavitev pilotnega sistema za podporo odločanju za namakanje z namenom racionalizacije porabe vode.

Sodelujoči bodo med drugim pripravili tudi nabor ukrepov v sodelovanju med različnimi sektorji (kmetijstvo, gozdarstvo, vodarstvo, promet, turizem, urbanistično načrtovanje, itd). Prav tako pa po besedah profesorice na Biotehnični fakulteti v Ljubljani Marine Pintar želijo poleg omejevanja burje kmetovalce navaditi na bolj učinkovito namakanje.

V preteklosti so ob urejanju kmetijskih površin v Vipavski dolini sicer že predvideli in ponekod tudi že zasadili različne rastline, vendar so jih marsikje tudi že odstranili. Burja zato kmetovalcem povzroča veliko nevšečnosti in škode, saj odnaša zemljo s polj in uničuje pridelke oz. kmetijsko rastje.

Omenjene biološke protivetrne zaščite bodo v prihodnosti uporabne tudi na drugih področjih, kot je npr. zaščita prometa pred burjo. Zato ima projekt veliko podporo na ajdovski občini ter med strokovnimi kadri na omenjenih področjih.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE