Povpraševanje po zemeljskem plinu in nafti se bo povečalo

Mednarodna agencija za energijo (IEA) napoveduje, da bosta povpraševanje in preskrba z zemeljskim plinom v prihodnjih petih letih v povprečju zrasla za 1,6 odstotka na leto, zalog tega energenta pa bo do leta 2022 za 3986 milijard kubičnih metrov. Zaradi povečane porabe v Indiji, ZDA in Nemčiji je letos pričakovati tudi nekoliko večje povpraševanje po nafti.

Na zmerno rast svetovnega trga z zemeljskim plinom bo po ugotovitvah IEA prispevalo povpraševanje iz Kitajske (40 odstotkov). Tam namreč poskušajo izboljšati kakovost zraka tako, da v industriji nadomeščajo premog z zemeljskim plinom.

Industrijsko povpraševanje je tudi sicer glavni vir za povečano rast uporabe zemeljskega plina in se bo na letni ravni povečalo za 2,9 odstotka. Povpraševanje na Bližnjem vzhodu se bo tudi zaradi širitve energetsko invazivne kemične, aluminijeve in jeklarske industrije povečalo za 2,4 odstotka na leto.

K rasti zalog v plinskem sektorju bodo prispevale ZDA. Do leta 2022 bo več kot 20 odstotkov svetovne proizvodnje zemeljskega plina oz. približno 890 milijard kubičnih metrov iz ZDA.

IEA za letos napoveduje tudi rast svetovnega povpraševanja po nafti. V drugem četrtletju je prišlo do »dramatičnega pospeška« rasti povpraševanja predvsem zaradi povpraševanja v Indiji, ZDA in Nemčiji, in sicer na 1,4 milijona 159-litrskih sodov na dan. Celotno povpraševanje po nafti naj bi letos doseglo 98 milijonov sodov na dan, naslednje leto pa naj bi se povečalo na približno 99,4 milijonov 159-litrskih sodov na dan.

IEA je na nedavnem svetovnem kongresu o nafti v Istanbulu predstavila tudi poročilo, v katerem je izpostavila, da se bodo investicije v naftnem in plinskem sektorju po občutnem padcu v minulih dveh letih letos nekoliko okrepile.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE