Sejem ISH v Franfurtu: Le še korak do nič- 
in plusenergijskih hiš

21. 3. 2013 | Besedilo: Barbara Primc | Fotografije: Ba. P.

sejem ISH, energija, frankfurt, energijska učinkovitost

Na frankfurtskem sejmišču so se prejšnji teden predstavljali vsi, ki kaj pomenijo na področju ogrevalne tehnike, prezračevanja, obnovljivih virov in kopalniške opreme. Tam so bili proizvajalci, zastopniki, strokovna in poslovna javnost, pa tudi običajni obiskovalci, ki so želeli izvedeti, kaj se je v zadnjih dveh letih zgodilo novega na omenjenih področjih. Skupni imenovalec celotnega dogajanja so zelene tehnologije in trajnostni razvoj, ki teži k nič- in plusenergijskim hišam.

Na največjem mednarodnem strokovnem sejmu ogrevalne tehnike, prezračevanja, obnovljivih virov in kopalniške opreme, ki ga na frankfurtskem sejmišču pripravijo vsaki dve leti, je med 12. in 16. marcem na 258.000 kvadratnih metrih razstavnih površin svoje izdelke predstavljalo 2434 podjetij. Njihovo ponudbo si je v petih dneh ogledalo približno 190.000 obiskovalcem, čeprav je bil prvi dan obisk precej manjši kot v prejšnjih letih – promet na frankfurtskem letališču je bil nam­reč zaradi snega ohromljen v torek in deloma še v sredo dopoldne. Da se je to poznalo pri številu obiskovalcev, so nam potrdili tudi slovenski razstavljavci, ki so se predstavljali v Frankfurtu (letos jih je bilo kar 19, največ doslej, več o njihovih predstavitvah pa pišemo na naši spletni strani www.deloindom.si).

Učinkovito z energijo in vodo

V ospredju predstavitev vseh razstavljavcev so bili ohranjanje naravnih virov, obnovljivi viri in trajnostni razvoj. Prav vse, kar se je dogajalo na razstavnih prostorih, se je vrtelo okrog učinkovitega ravnanja z dvema glavnima viroma – energijo in vodo. Pod skup­nim naslovom ISH energija so razstavljavci zbrali rešitve na področju energijsko učinkovitega ogrevanja in hlajenja stavb. Ena od njih je mikrosoproizvodni sistem za družinske hiše z visoko učinkovitim kondenzacijskim bojlerjem, ki zagotavlja do 91-odstotno učinkovitost in do 50 odstotkov manjše emisije ogljikovega dioksida, večino energije, potrebne za njegovo delovanje, pa naj bi pridobili iz obnovljivih virov energije.

Evropska unija si je zastavila cilj, da bi bile vse nove stavbe po letu 2020 skoraj nič­energijske ali celo plusenergijske. Da so to hiše prihodnosti, je bilo na sejmišču čutiti na vsakem koraku. Proizvajale bodo namreč več energije, kot je bodo potrebovale za svoje delovanje, zato bodo lahko lastniki presežek oddajali v omrežje. Ključne tehnologije, potrebne za dosego tega cilja, so fotovol­taika in sistemi za ogrevanje, ki hkrati proizvajajo električno energijo, je bilo večkrat poudarjeno na sejmu ISH 2013. Medtem ko je uporaba fotovoltaičnih celic že dodobra uveljavljena in je s sončnimi elektrarnimi prekritih že veliko streh družinskih hiš, je bila soproizvodnja (kogeneracija) doslej rezervirana za več­je sisteme, mikrosistemi se preprosto niso splačali. Po videnem na sejmu ISH pa bodo mikrosoproizvodne naprave prej ali slej postale vsakdanjost.

Kar nekaj večjih proizvajalcev ogrevalnih naprav je namreč predstavilo še manjše in bolj izpopolnjene naprave za soproizvodnjo električne energije, primerne za uporabo v družinskih hišah. Najmanjše niso večje od hladilnika, proizvedejo pa dovolj toplote in večino električne energije, ki jo sicer potrebuje povprečno gospodinjstvo.

Mikrosoproizvodne naprave 
na obnovljive vire

Potem ko so pred dvema letoma na sejmu ISH pozornost vzbudile mikrosoproizvodne naprave, ki delujejo s stirlingovim motorjem, so proizvajalci letos naredili velik korak naprej – poleg izpopolnjenih in še učinkovitejših naprav so tokrat na ogled tudi takšne, ki delujejo na obnovljive vire, med drugim mikrokogeneracija na pelete.

Med novostmi velja omeniti še nove generacije toplotnih črpalk tipa zrak
zrak, ki izrabljajo tehnologijo spremenljive temperature hladilnega medija za neprekinjeno ogrevanje tudi v času odtaljevanja kompresorja. Nova tehnologija VRT zagotavlja za 25 odstotkov bolj učinkovito ogrevanje, hlajenje, klimatizacijo in ogrevanje sanitarne vode v poslovnih objektih, kot so trgovski centri in hoteli.

V Frankfurtu si je bilo mogoče ogledati tudi novosti na področju toplotnih črpalk za sanitarno vodo in ogrevanje energijsko učinkovitih družinskih hiš, na primer hibridno toplotno črpalko, ki jo bo mogoče povezati v pametno omrežje, tako da bo lahko samodejno prilagajala porabo električne energije v času nižje tarife.

Povezava ogrevalnih sistemov v pametna omrežja pa ni rezervirana samo za naprave na obnovljive vire. Dejstvo je namreč, da uporabljamo še vedno veliko fosilnih goriv, in če se temu ne moremo izogniti, lahko vsaj poskrbimo, da bo raba teh do okolja neprijaznih energentov čim bolj optimalna. Za prihodnost, ko bodo imela glavno besedo pametna omrežja, je že opremljen oljni kotel nove generacije, ki ga lahko uporabnik nadzira in upravlja s pametnim telefonom ali računalnikom od koder koli, pri čemer je dostop do interneta mogoč prek usmerjevalnika, dodatni modem ni potreben. Prednost nove generacije oljnih kotlov je tudi majhna teža, 70 kilogramov, kar precej olajša montažo.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE