Radar tokov v Tržaškem zalivu

13. 6. 2015 | Besedilo: S. O.

piranski zaliv

Da bi ob razlitju nafte oziroma drugih nevarnih snovi lahko čim hitreje reagirali, bo poskrbel novi HF radar za spremljanje valov in tokov v Tržaškem zalivu.

V sklopu evropskega IPA projekta Strenghtening common reaction capacity to fight sea pollution of oil, toxic and hazardous substances in Adriatic sea Hazard, je morska biološka postaja v Piranu, ob pomoči Agencije RS za okolje, vzpostavila napreden sistem merjenja valov in tokov v Tržaškem zalivu. Merjenje tokov v severnem jadranskem morju je pomembno, saj bodo meritve prinesle nova spoznanja o gibanju vode v Tržaškem zalivu, hkrati pa bodo omogočile, da se bomo hitreje odzvali, če bo prišlo do nesreče oziroma razlitja nafte ali katere druge nevarne snovi.

Sistem merjenja tokov in valov je bil nujno potreben, saj je Tržaški zaliv plitek in obremenjen z onesnaženjem. H okoljski obremenitvi še dodatno doprineseta obe večji pristanišči, tržaško in koprsko, ki imata velik promet. Zaradi večjega prometa je več onesnaženosti, hkrati pa je tudi več možnosti, da se dogodi nesreča. Prav podatki, ki jih dobili z meritvami, pa bodo pripomogli, da bodo pristojne službe lahko hitreje in pravilno ukrepale. Ne le, da bo odziv na morebitno nesrečo tako hitrejši, hkrati bodo pristojne službe natančno vedele kam morajo iti reševati in kako najučinkoviteje zamejijo morebitne naftne madeže.

»V oktobru 2014 je bil vzpostavljen sistem za meritve smeri in jakosti tokov na morski površini in smeri ter višine valov na območju Tržaškega zaliva. V primeru razlitja bo tako lažje napovedati gibanje oljnega madeža in na ta način izboljšati učinkovitost pristojnih služb, s tem pa v največji meri zmanjšati negativne vplive na okolje. Ob Jadranskem morju je približno pet do deset podobnih merilnikov, v sredozemskem morju okoli trideset, po vsem svetu pa med dvesto in tristo,« so zapisali v sporočilu za javnost na Ministrstvu za okolje in prostor oziroma agenciji za okolje.

Merilni sistem za spremljanje površinskih tokov je sestavljen iz dveh oddajnih in dvanajstih sprejemnih anten, ki so nameščene na piranskem klifu ter dveh oddajnih anten, ki se nahajata na strehi piranskega gledališča Tartini. Januarja pa so podobni sistem v Nabrežini vzpostavili tudi naši sosedje Italijani oziroma Inštitut za oceanografijo in geofiziko iz Trsta. Oba sistema sta bila potrebna zato, ker pravilno sliko površinskih tokov lahko dobimo samo z združitvijo podatkov iz obeh merilnih sistemov.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE