Embalaža iz odpadnih surovin citrusov

29. 8. 2017 | Besedilo: K. Ž./STA

Tecos, odpadne surovine citrusov, embalaža iz citrusov

Razvojni center orodjarstva Slovenije Tecos od letošnjega julija sodeluje pri razvijanju okoljske inovacije, usmerjene k trajnostni rabi odpadnih surovin citrusov. Skupaj s partnerji iz Belgije, Francije in Španije bodo v okviru projekta Citruspack ponudili embalažo za sokove in kozmetične izdelke iz ekoloških materialov, so sporočili iz Tecosa.

Partnerji projekta Citruspack razvijajo nove produkte iz odpadnih surovin citrusov za povečanje učinkovitosti in trajnostne naravnanosti vzdolž verig vrednosti kmetijskega in proizvodnega sektorja. Odpadne surovine pomarančnih, limoninih in klementininih lupin ter pulpa citrusov bodo osnova za pridobivanje netopnih antioksidantskih spojin v obliki dodatka novo razvitim kozmetičnim produktom.

Iz odpadnih virov citrusov bodo izdelali tudi naravna ojačitvena vlakna, uporabljena pri izdelavi biorazgradljive embalaže za prehrambno in kozmetično industrijo. Cilj projekta Citruspack je povečati izkoristek stranskih proizvodov agrumov pri predelavi pomarančnih, limoninih in klementininih sokov na vsaj 80 odstotkov izrabe odpadnih surovin.

"Z razvojem 100-odstotne biorazgradljive embalaže v Tecosu skozi Life projekt Citruspack uresničujemo svojo zavezo k razvoju vpeljave sodobnih biomaterialov in zelenih tehnologij na področju orodjarstva. Verjamemo, da bomo s sodelovanjem pri projektu pomembno prispevali k trajnostni naravnanosti slovenskega gospodarstva in soustvarjali načela krožnega gospodarstva po nedavno sprejetih direktivah Evropske unije," je ob zagonu projekta povedala vodja projekta Vesna Žepič Bogataj.

Projekt koordinira Tehnološki center Aitiip iz Španije, kot projektni partnerji so vanj povezani še industrijski partnerji AMC Innova Juice And Drinks S.L. in Eroski iz Španije, OWS iz Belgije, združenje plastične industrije Plastipolis iz Francije in slovenski Tecos.

Po besedah koordinatorke projekta Citruspack Caroline Penalve bodo biorazgradljive plastenke z visoko vsebnostjo odpadnih vlaken citrusov proizvajali s postopkom ekstruzijskega pihanja. V okviru projekta jih želijo testirati in raziskati potencialne tržne možnosti.

Želijo tudi izvedeti, kako jih bodo sprejemali kupci in kakšna so njihova pričakovanja na področju zelenih alternativ embaliranja. Kljub temu, da bo embalaža za sokove in kozmetične produkte izdelana iz ekoloških materialov, bodo plastenke in kozarčki za kreme ustrezali vsem tehničnim zahtevam prehrambne in kozmetične proizvodne linije, zagotavljajo.

Projekt Citruspack je del programa Life za okolje in podnebne ukrepe, edinega finančnega instrumenta Evropske komisije, ki je v celoti namenjen okoljskim inovacijam. Z njim komisija v obdobju od 2004 do 2020 spodbuja trajnostni razvoj in doseganje ciljev iz strategije Evropa 2020 ter veljavnih okoljskih in podnebnih strategij. Program Life letos praznuje 25. obletnico obstoja.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE