Posvet o trajnostni pridelavi soje

5. 3. 2014 | Besedilo: Julijana Bavčar

soja, trajnostna pridelava, FKVB, Danube soya

Največ soje se porabi za krmo živali, predvsem perutnine. V zvezi s pridelavo v svetovnem merilu se najpogosteje izpostavljata dva problema: to, da je je večina gensko spremenjene, in da zaradi naraščajočih potreb po pridelovalnih površinah zanjo pospešeno izsekavajo tropski pragozd, predvsem v Braziliji. V Evropi se zato čedalje več pozornosti namenja trajnostno pridelani in gensko nespremenjeni soji. Temu je namenjen tudi posvet Perspektive za sojo v Sloveniji, ki bo 6. marca na Fakulteti za kmetijstvo in biosistemske vede Univerze v Mariboru (FKBV).

Organizatorji bodo na njem kmetom, strokovni in širši javnosti predstavili možnosti za pridelavo gensko nespremenjene soje v Sloveniji, njeni vključitvi v kolobar ter predelavi v krmo za perutnino in druge živali. Posvet pripravljajo v sodelovanju z organizacijo Danube Soya, mednarodnim neprofitnim združenjem s sedežem na Dunaju, ki si prizadeva pospešiti pridelavo gensko nespremenjene soje v Podonavju, in Inštitutom za kontrolo in certifikacijo UM, ki je pri nas pred leti po avstrijskem in nemškem vzoru uvedel standard za označevanje pridelkov živil »Brez GSO«.

Pri spodbujanju za trajnostno evropsko pridelavo soje gre za okoljski vodik (zmanjšan pritisk na izsekavanje tropskega gozda) in prehranski vidik. Lokalna živila živalskega izvora (jajca, mleko, meso), ko živali niso bile krmljene z GSO-krmo, bi tudi jasno označili. V Avstriji bodo npr. že letos označena vsa jajca kokoši, ki so bile krmljene z lokalno pridelano sojo oz. beljakovinsko krmo.

Na posvetu bodo med drugim predstavili za pridelovanje soje primerna območja v Sloveniji, praktične izkušnje z ekološko pridelavo te kulture v Avstriji in na Madžarskem, srbske izkušnje s predelavo soje, predstavniki ministrstva za kmetijstvo in okolje pa bodo govorili o možnostih za pridobitev subvencij za pridelavo. Več o programu posveta na spletni strani FKBV.


 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE