Zaradi aflatoksina umaknili mleko iz nekaterih mlekomatov

30. 1. 2014 | Besedilo: R. D., Delo.si

mleko, mlekomat

Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je obvestila potrošnike, da je odredila umik in odpoklic mleka zaradi prisotnosti aflatoksina v mleku iz naslednjih mlekomatov:

  • Mlekomat Kamnik - Ljubljanska cesta 14, Kamnik
  • Mlekomat Lj Petrol , Celovška cesta 147 A, Ljubljana
  • Mlekomat TUŠ Moste pri Komendi, Moste 8c Moste, Komenda
  • Mlekomat Lj Bežigrad, Dunajska cesta 220, Ljubljana
  • Mlekomat Lj, BTC, Šmartinska cesta 152, Ljubljana
  • Mlekomat LJ Petrol Šmartinska, Šmartinska cesta 45, Ljubljana

Potrošnikom, ki so omenjeno mleko kupili v enem od zgoraj omenjenih mlekomatov, svetujejo, da ga ne uporabljajo za prehrano.

Prekuhavanje mleka ne uniči aflatoksina, zato predlagajo, da potrošniki mleko zavržejo.

Kaj je aflatoksin?

Plesen Aspergilus flavus, pa tudi nekatere sorodne plesni v ustreznih pogojih (zadostna vlažnost in primerna temperatura) fermentirajo na ustrezni podlagi (koruzno zrnje ali zemeljski orešek, sončnično seme) dva strupa, od katerih je eden dobil ime aflatoksin B (od angleške besede blue, pri ultravijolični svetlobi sveti plavo) in drugi aflatoksin G (od angleške besede green, pri ultravijolični svetlobi sveti zeleno).

Z mlekom živali, ki uživajo koruzni šrot, okužen s to plesnijo ali nekaterimi njenimi sorodnicami, se izloča poseben metabolit teh dveh toksinov, ki je dobil ime aflatoksin M (od angleške besede milk, mleko), pojasnjuje prof. dr. Valentin Skubic.

Vsi ti toksini so nevarni jetrni strupi, ki pri zadostni količini strupa močno poškodujejo jetra. Zastrupitev se kaže z močno zlatenico; smrt lahko nastopi že v krajšem času. Pri kroničnih zastrupitvah (majhne količine strupa skozi daljši čas) pa lahko povzročijo jetrno cirozo ali celo raka na jetrih.

Zato je treba biti tako pozoren na morebitno prisotnost teh strupov v krmi za živali, zlasti tistih, ki dajejo konzumno mleko ali mleko za predelavo, ker je že prisotnost teh strupov v hrani v sledovih (zelo majhnih količinah) zelo nevarna za človekovo zdravje. Krmila za krave mlekarice morajo biti pod stalno veterinarsko sanitarno kontrolo. Ti strupi se pojavljajo v ne zadosti osušeni koruzi ali zemeljskem orešku in če so skladiščne temperature višje od 15 stopinj Celzija.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE