Ameriški gož: hladnokrvni hišni ljubljenček

26. 2. 2012 | Besedilo: Uroš Mlinar | Fotografije: Uroš Mlinar in arhiv družine Tratnik

ameriški gož, kača, hišni ljubljenček

Med ljudmi, ki se požvižgajo na človekov prirojeni strah pred kačami in si ravno te omislijo za družbo, so najbolj priljubljeni ameriški goži. Ti zaradi nezahtevnosti pri vzreji in negi in seveda zato, ker so nestrupeni, veljajo za eno prvih »udomačenih« vrst kač. Privlačnih barv in dokaj obvladljive velikosti so v terariju lahko celo »eksotičen dodatek« v osrednjem bivalnem prostoru. So pa to seveda plašne živali in zelo dobri psihologi, ki hitro prepoznajo našo nesproščenost in strah; takšnemu srečanju z nami se bodo poskušali izogniti.

Ameriški goži so vrsta kač, ki jih najpogosteje priporočajo za ljubitelje in amaterje. Izvorna domovina teh oranžno-rdečih progastih kač je jugovzhodni ter osrednji južni del Združenih držav Amerike in severna Mehika. Kot domače živali so bili ena prvih vrst, ki so jih uspešno vzredili tudi v ujetništvu, zato so se iz ameriških domov hitro razširili v Evropo in drugam po svetu. Njihovo izvorno ime je corn snake, kar pomeni koruzna kača, to pa zato, ker so jih pogosto videvali na farmah ob skladiščih koruze. Tu so se zadrževale, ker so se brez večjih naporov lahko pogostile z mišmi.

Kače za začetnike

V divjini jih najdemo na zaraščenih poljih in ob gozdnih jasah ter tudi na drevesih in pečinah, ker so zelo dobre plezalke. Odrasel primerek doseže dolžino od 120 do 180 centimetrov. Njihova glavna prehrana so miši in podgane, kot spretni plezalci pa v naravni prehranjevalni verigi vplivajo tudi na zmanjševanje populacije ptic in netopirjev. Na novo izležene kačice si za prve samostojne obroke lovijo kobilice in kuščarje, saj večje hrane še ne morejo zaužiti, ker so same velike komaj med 25 in 35 centimetri. Prehranjevalne navade iz divjine vzreditelji posnemajo tudi v ujetništvu, vzreja pa je dandanes že tako močno razširjena, da odvzem kač iz divjine ni več potreben. Kot domača žival so ti goži predvsem nenevarne in prilagodljive eksotične živali, o čemer nas je kar prepričala tudi Ana Tratnik s Škofljice, študentka tretjega letnika biologije na ljubljanski biotehniški fakulteti.

Lepo je tudi drago

Za eksotične sostanovalce se ljudje odločajo iz različnih razlogov, lahko tudi zaradi raz iskovalnih namenov, pri pisanih ameriških gožih pa zagotovo lahko dodamo še njihov estetski vidik. Kakor pove Ana, je ob veliki razširjenosti eksotičnih živali na trgu še najmanjši problem njihov nakup: »Največji zalogaj za lastnike je seveda terarij. Poleg tega, da mora biti izjemno velik, je treba urediti pravilno ogrevanje ter osvetlitev, in ker so ameriški goži plezalci, v njem ne sme manjkati pripomočkov za plezanje ter skrivališč, da se kača ob počitku počuti varno. Celoten projekt, od začetne zamisli o nakupu kače do ureditve vsega potrebnega, zahteva od človeka kar nekaj živcev in predvsem finančnih sredstev, entuziazem prav tu največkrat hitro izpuhti.« Za dostojno kačje domovanje tako potrebujemo vsaj 150 litrov velik terarij, ogrevalno navitje je lahko razporejeno po dnu kletke ali pa namesto njega uporabimo ogrevalne luči. Za plezalne mojstre, kot so ameriški goži, priporočajo malo višje terarije ter razno vejevje in zelenje, da zadostimo njihovim potrebam po gibanju in prikrivanju. V terariju je vedno potrebna sveža voda za pitje ter umivanje, malo večja posoda pa bo zagotavljala tudi ustrezno vlago. Temperatura za normalno aktivnost teh kač mora biti med 20 in 25 stopinj Celzija, za ustrezno zdravstveno stanje pa potrebujejo še ultravijolično svetlobo, ki jo zagotovimo z ustrezno UV-žarnico. Če želimo imeti lepo osvetljen terarij, je tako najbolje namestiti navadno in UV-svetilko, ki jo prižigamo in ugašamo na začetku in koncu dneva, s čimer ustvarimo ustvarjamo umetni dan. Naravno stanje kač je tudi hibernacija ali zimsko spanje, vendar je pri udomačenih gožih nepotrebno, razen če jih želimo na pomlad pariti.

Drugačno za drugačne

Naslednja običajna in naravna stvar kač je levitev, ko morajo odvreči zunanjo plast kože, ta se namreč ne veča in razteguje z rastjo živali. To počnejo tako pogosto, kolikor hitro rastejo oziroma kolikor jih pač hranimo. Najpogostejša hrana domačih kač so miške, ki jih danes lahko kupimo v specializiranih trgovinah. Ob tem se je dobro zavedati, da kupujemo hrano in da se kot ljubitelji živali ne smemo vzpostaviti pokroviteljskega odnosa do njih. Odraslo kačo je priporočljivo hraniti približno na tri tedne, okvirno je takrat dovolj lačna, da bo snedla tri ali štiri male glodavce. Alternativa živi hrani so zamrznjeni glodavci, vendar jih je treba prej segreti, to najbolje storimo kar v mikrovalovni pečici. Kačji vid zaznava infrardečo svetlobo, in da lahko zazna svoj plen, mora ta oddajati toploto. Eksotične živali pač zahtevajo eksotično nego. »Prehranjevalna veriga se pri nas doma zelo lepo dopolnjuje, saj imamo poleg kače tudi mačko, ki je plenilec in seveda lovi miši. Za sodobne mačke je lov bolj hobi, nekako postajajo podobne nam ljudem, in kot pravi lovci seveda prinesejo plen pokazat domov. Tako se zgodi, da se pred vrati hiše kdaj znajde kakšna trofeja, mi pa jo raje privoščimo kar kači, mačka se bo navsezadnje še vedno nasitila z odišav ljenimi mač jimi briketi,« Ana opiše simbiozo med domačimi živalmi pri njih. Vse morebitne bodoče imetnike kače še opozarja, da je pravilna zasnova terarija zelo pomembna, saj so kače pravi mojstri za pobege, tudi skozi najmanjše odprtine, in skrivalnice. Tratnikovi so ob takšnem pobegu kačo iskali skoraj dva tedna. Uvidevni moramo biti tudi do sosedov. Da jim prihranimo kakšen nepotreben trenutek smrtnega strahu, jim je za izgubljeno pisano domačo kačo zagotovo bolje takoj povedati.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE