Dobra talna obloga zadovolji vsa naša čutila

24. 6. 2011 | Besedilo: Anastasia Korsič, u. d. i. a., KA studio

talne obloge, obloga tal, tla

Pred nekaj urami sem se sprehajala po prekrasnem produ na plaži na otoku Krku in žalostno ugotavljala, da moram zapustiti ta čarobni kraj ter oddrveti pred računalnik in napisati uvodnik o talnih oblogah. Talne obloge?! Je to res tako zanimiva tematika?

Takoj sem se spomnila, da točno takšni kamenčki, po kakršnih hodim, krasijo tudi mojo »terapevtsko« prho v Ljubljani, da so »mačje glave« iz savskega proda tla v prhi v drugi kopalnici, da je celotna kopalnica obložena z mozaikom, ki lahko zaokroženo zavije proti steni, da je jesenov parket v stanovanju, ki je bil prej »dolgočasno rumenkast«, po obdelavi s sivim lužilom veliko zanimivejši, da beli pvc, ki sem ga uporabila za talno oblogo spalnice na mansardi, deluje zelo čisto in nežno. In to govorim samo o oblogah v mojem malem stanovanju. Sklep je torej ta, da je tematika o talnih oblogah prav gotovo izjemno široka in zanimiva.

Od pradavnine si je človek poskušal prekriti tla bivališča z najrazličnejšimi materiali, ki so mu omogočali prijetnejše bivanje. Živalske kože, kamnite plošče, prod, marmor, opeka, keramika, les in razne tekstilne talne obloge so materiali, ki se tisočletja uporabljajo za tlakovanje prostorov. Skoraj neverjetno je, na koliko različnih načinov so jih že položili in koliko novosti ter različic nam zdaj ponuja trg. Če k vsem naštetim naravnim materialom dodamo še vrsto drugih, zlasti sintetičnih, ki so se pojavili v zadnjih sto letih, je paleta vsega, s čimer lahko oplemenitimo tla svojega doma, zelo bogata.

Ko se znajdem pred novim projektom in poskušam najti talno oblogo, ki bo stranko zadovoljila tako po estetskih kot funkcionalnih merilih, vsakič znova pomislim, da obstaja še veliko meni neznanih možnosti, kako tlakovati stanovanja, pa čeprav jih še tako veliko že poznam. Glede na to, da sem odraščala ob vonju lesa, saj je bil oče mizar, je les prav gotovo tisti material, ki ga zelo rada uporabljam. Pa tudi pri lesu, čeprav so z njim tlakovali že v rimskih časih, odkrivam nove načine obdelave, polaganja, finalne obdelave, oljenja, voskanja ali lakiranja in nove tehnike, s katerimi se talno ogrevanje bolje obnese tudi pod lesenimi tlaki.

Pri oblikovanju notranjih in zunanjih prostorov se rada poigram s tlaki tako, da se isti material pojavi še kje drugje in je končni videz bolj poenoten. Material, iz katerega je talna obloga, lahko recimo uporabimo še na steni ali stopnišču ali celo na stropu ter v kakšnih drugih detajlih opreme prostora.

Poleg materiala, ki ga izberemo, menim, da je ne nazadnje zelo pomembno, kako poskrbimo za vsak detajl, ki zaokroži in oplemeniti končni videz celotnega tlaka v prostoru. Tu mislim zlasti na tisti zaključek, ki ga banalno pogosto imenujemo »cokel«, a je veliko bolj eleganten, ko se preimenuje v »senčno letev« ali cokel, ki se poravna z ometom ...

Na koncu, malo za šalo in malo zares, naj dodam svoje prepričanje, da morajo talne obloge ustrezati vsem našim čutilnim receptorjem. Zadovoljiti morajo vid, torej morajo ustrezati določenim estetskim normam. Prijetne morajo biti na dotik, ko stopamo z boso nogo, in trpežne, ko korakamo po njih v čevljih. Zadovoljiti morajo tudi sluh, da naši koraki po njih ne bobnijo, temveč se mehko dušijo po prostoru. In voh, saj je recimo izredno prijetno, ko zavohamo vonj lesa v prostoru, kjer je ta naoljen. Ne nazadnje pa morajo talne obloge zadovoljiti okus, saj je zelo pomembno, da je v našem domu tak tlak, ki je po našem okusu.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE