Kako iz domačega okolja odstraniti zdravju škodljive kemikalije?

Tudi v zavetju svojega doma nismo varni pred onesnaževalci. Zdravju škodljive kemikalije se nahajajo v hrani, vodi, pijači, čistilnih sredstvih, barvah, lakih in pohištvu. V britanskem časniku Guardian so našteli nekaj ukrepov, s katerimi lahko izboljšate zrak, ki ga dihate v zaprtih prostorih.

Prezračevanje

Čistilna sredstva, kuhanje, dišeče sveče in kemične sestavine v pohištvu ter gradbenih elementih vplivajo na zrak v zaprtih prostorih. Da bi se izognili škodljivim delcem, ki jih vdihavamo, moramo uporabljati čistila brez vonjav in v trdni ali tekoči obliki (in ne v razpršilu). Pogosto moramo prezračevati prostore – sploh po kuhanju in tuširanju – ter se izogibati uporabi dišečih sveč ali kadil, svetujejo na britanski zvezi za pljučne bolezni.

Izogibanje plastiki

V plastičnih izdelkih je sintetična kemikalija bisfenol A, ki jo lahko zaužijemo ali v naše telo pride preko kože in povzroči težave pri delovanju endokrinih žlez. 95 odstotkov odraslih oseb naj bi imelo v telesu omenjeno kemikalijo. Profesorica na univerzi v Exeterju, Tamara Galloway, svetuje, da se izogibamo nakupom predelane hrane in v plastično embalažo pakiranih izdelkov. Za otroke kupujmo le tiste plastične izdelke, v katerih ni omenjene kemikalije.

Naredimo svoja čistilna sredstva

Za čiščenje stanovanja ali hiše lahko naredimo svoja čistilna sredstva, za katere potrebujemo le sodo bikarbono, alkoholni kis in milo.

Čiščenje prahu in odstranjevanje plesni

V prahu se nabirajo tudi škodljive snovi, kot na primer ftalati, fenoli in druge, zato je pomembno, da ga redno brišemo in odstranjujemo. Za čiščenje prašnih površin uporabljajmo vlažno krpo in sesalec, ki ima HEPA filter.

Našemu imunskemu sistemu škodi tudi plesen, zato je pomembno, da preprečujemo kondenzacijo mrzlega zraka na stenah in plesen, če se je že nabrala, takoj odstranimo.

Barve za stene

Tudi v barvah za stene so lahko škodljive kemikalije, ki se sproščajo v zrak. Pri izbiri barve bodimo previdni in raje izberimo takšne, ki so okolju in našemu zdravju prijazne.

PREBERITE ŠE: Nasin seznam sobnih rastlin, ki čistijo zrak



Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE