Stanovanje za petčlansko družino

17. 3. 2012 | Besedilo: Alja Čehovin, študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani

prenova stanovanja, petčlanska družina, arhitekturni dialog

Mlada družina načrtuje prenovo svojega stanovanja v blokovskem naselju. S čim manjšim finančnim vložkom ga želi urediti bolj funkcionalno, saj jo zaradi treh otrok pesti prostorska stiska. Učinkovito opremiti 56 kvadratnih metrov velik dom, ki ga pogosto obišče tudi babica, je trd oreh še pri tako globokem premisleku. Najpomembnejše vprašanje je, kako v eni sobici zagotoviti prostor trem sinom, starim od dve do štiri leta.

Otroško sobico sem zasnovala tako, da jo bodo otroci lahko uporabljali tudi pozneje, ko ne bodo več tako majhni. Serija omar in postelj je postavljena v obliko črke L po vsej dolžini dveh sten. Prvo posteljo sem dvignila in tako pod njo pridobila veliko prostora za garderobno omaro, razdeljeno na tri dele. Pravokotno nanjo stoji pograd, brez okornih lestev, pod spodnjo posteljo pa sta velika predala za shranjevanje. Na višji postelji se povzpnemo po nenevarnih škatlasto oblikovanih treh stopnicah, ki so hkrati priročni predali za shranjevanje igrač. Dolgo mizo umestimo tja, kjer je največ svetlobe, torej pod okno. Oblikujemo jo tako, da je na sredini izvlečni del, ki ga bodo fantje čez leta uporabljali kot dodatno pisalno površino. Zdaj pa miza, umaknjena ob zid, sprosti dovolj igralne površine na sredini sobe, kamor položimo okroglo preprogo. Na zadnjo steno pritrdimo tri knjižne police na različnih višinah.

Sobico opremimo v treh različnih živih barvah, da bo vsak otrok vedel, kje so njegove stvari.

Spalnico staršev preoblikujemo tako, da posteljo širine 160 cm obrnemo za 90 stopinj in tako pridobimo prostor za delovni kotiček z računalnikom.

Na hodniku je najbolj funkcionalna rešitev garderobna omara, ki se razprostira vzdolž celotne stene in do stropa. Vanjo lahko spravimo tudi odvečne otroške stvari, za katere ni prostora v sobici.

Kopalnice ne moremo kaj dosti spremeniti, saj je precej majhna. Boljša izbira bi bila vsekakor prha namesto kadi, saj s tem pridobimo (pod bojlerjem) prostor za pralni stroj. Ta na pogled manj všečni del se lahko zastre z rolojem, pritrjenim na strop. Na prazno levo steno pritrdimo omarice, globoke 30 cm, z drsnimi vratci, ki ne jemljejo dodatnega prostora, tako da lahko kopalnico hkrati uporabljata dva človeka.

Tudi v bivalnem delu, kjer so združeni kuhinja, jedilnica, dnevna soba in zastekljen balkon, ni veliko možnosti za prerazporejanje opreme. Če je le mogoče, odstranimo ostanke zidov prejšnjega balkona in tako prostor optično povečamo. Na eno stran namestimo televizijsko omarico, globoko 60 cm, ki se nadaljuje kot podaljšek kuhinje, na steno pa pritrdimo police. Nasproti stoji sedežna garnitura z izvlečnim ležiščem za babico. Jedilno mizo s petimi stoli prislonimo ob zid, saj tako zavzema manj prostora.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE