Prenova počitniške hišice

18. 6. 2012 | Besedilo: Tina Tepina, študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani

prenova, počitniška hišica, arhitekturni dialog

Mlada tričlanska družna je podedovala počitniško hišico, ki je potrebna korenite prenove, saj zdaj ni primerna za krajši oddih – nima niti spalnic niti kopalnice. Na voljo sta dve etaži, ki pa med seboj nista povezani s stopniščem v notranjosti, ampak je dostop do mansarde mogoč le zunaj po lestvi.

Prostori v pritličju, kjer sta kuhinja in jedilni kot, so zelo majhni in zaprti, zato predlagam njihovo združitev, tako da se vse predelne stene podrejo. Če je ovira nosilnost, se nadomestijo s preklado. Dobimo odprt prostor med kuhinjo in dnevno sobo, ki pa ju zdaj loči le prijeten kamin. S premikom predelne stene med kuhinjo in sedanjim straniščem se kvadratura tega prostora toliko poveča, da lahko uredimo manjšo kopalnico s kabino za prhanje. Predprostor zmanjšuje in utes­njuje skupne prostore, zato ga ni smiselno ohraniti. Tam zdaj stoji le manjša garderobna omara, potem pa stopimo v jedilnico, kjer se lahko zbere družina z gosti. Da pridobimo čimveč svetlobe, okno pri balkonu zamenjamo z velikimi drsnimi vrati.

Problem dostopa do mansarde rešimo s krož­nimi stopnicami, ki ne motijo pogledov čez prostor, saj so zelo transparentne, in zavzamejo zelo malo prostora. Njihova naloga je tudi, da ločijo javni prostor (jedilnico) od zasebnega (dnevno sobo in spalnice v zgornjem nadstropju). Želja družine je, da bi v počitniški hiši lahko prenočevalo od štiri do šest ljudi. Mansardo lahko preuredimo tako, da dobimo dva prostora. V enem sta zakonska postelja in pograd, ob steni, kjer je višina stropa najnižja, pa postavimo nizke premične omarice.

V drugi prostor stopimo takoj, ko pridemo po stopnicah, a če bi si želeli več zasebnosti, ga lahko zapremo s pomičnimi vrati. Če zasebnost ni problem, lahko v mansardi ostane velik enoten prostor. Ker bodo lastniki prenavljali streho, jim predlagam vgradnjo enega ali več strešnih oken, saj svetlobe v zgornjem nadstropju zdaj skoraj ni.

Hiša je v celoti podkletena in ima zunaj veliko teraso. Klet lahko uporabimo kot shrambo ali pa jo uredimo v prostor za druženje. Na terasi si družina želi sence. Zanjo bi lahko postavili leseno pergolo, ki bi jo poleti prerasla vinska trta, saj stoji hišica na vinorodnem območju.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE