Polno – prazno

19. 11. 2011 | Besedilo: Mia Crnič, študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani

arhitekturni dialog, soba, stanovanje

Stanovalka, ki nas je prosila za nasvet, je svoje želje glede doma, dojemanje prostora in način življenja povzela v kratkih izhodiščih, ki povedo najpomembnejše in po katerih sem se tudi lotila oblikovanja. »Ne maram utesnjenih in temnih prostorov, zato si želim stanovanje opremiti tako, da bo delovalo prostorno in svetlo in bo dihalo. Namenjeno naj bo eni osebi in kužku. Pomembna sta mi ustvarjalni navdih in spreminjanje bivalnega prostora. Rada imam rože, belo pohištvo in zaprte omare, da se ne nabira prah,« je zapisala.

S temi stavki tako rekoč izriše svoje stanovanje. Zaprte omare, belina, spreminjanje, zeleni izrastki s cvetovi. Le to in nič več, mogoče celo manj. Iz danih izhodišč nastane dom, katerega videz in funkcija se prilagajata situaciji. Kadar jih potrebujemo, pridejo na plano vsi elementi tipičnega stanovanja, spet drugič je to zgolj velik in izčiščen prostor. Le cvetlice so vedno tu.

Predsoba pripelje stanovalko in njene goste do bivalnega dela s kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo. »Pospravljena« oblika pomeni omaro čez vso dolžino in višino stene, vidno ni nič. Vse je skrito za drsnimi vrati. Ko jih razpremo, omare pokažejo svojo vsebino in funkcijo. Miza, ki se čez delovno površino izvleče v prostor, hkrati ponuja dodatno možnost shranjevanja na svoji stični ploskvi s tlemi. Za zgornjim delom drsnih vrat v kuhinjskem nizu se pokažejo police za shranjevanje živil oziroma posode. Drsna vrata prav tako zakrivajo hladilnik, pečico in druge neizbežne kuhinjske elemente, za njimi je tudi prostor za shranjevanje stolov. Kuhinjskemu nizu sledi sklop, namenjen dnevni sobi. V njem so za vrati televizor in knjižne police.

S steklom ločen manjši del osrednjega prostora predstavlja spalnico, kjer se možnost sestavljanja in razstavljanja ponovi. Izvlečna postelja je čez dan delno potisnjena pod omaro in tako pride prav kot fotelj za pogovor z obiskovalcem, dnevni počitek ali posedanje pred televizijskim zaslonom. Ko je popolnoma izvlečena, pa prevzame svojo prvotno vlogo in omogoča spanje. V tem delu prostora je tudi pomična mizica z računalnikom.

Najopaznejši element, ki pa se ga ne da prikriti, je zelena stena v dnevnem delu stanovanja. To ni zgolj zeleno prepleskana površina, ampak stena, ki jo rastlinje z listi in morebitnimi cvetovi spremeni v zeleno zaveso, kar da stanovanju pridih svežine. Zasnovana je kot panel z luknjami, v katere se lahko vstavijo cvetlični lončki. Poljubna zapolnitev lukenj ustvarja svojevrsten vzorec in uravnava pestrost ozelenitve. Lahko je gosto preraščena z zelenjem kot džungla, lahko je le motiv stene z luknjami. Tako se stanovalki in kužku v novem domu pridružijo tudi rastline.
 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE