Podstrešje za otroke in druženje

24. 9. 2011 | Besedilo: Urška Kalič, študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani

arhitekturni dialog, podstrešje, prenova, dnevna soba

Mlada štiričlanska družina si je pred kratkim prenovila stanovanje, zdaj pa bi zaradi pričakovanega novega družinskega člana radi uredili dodaten bivalni prostor še na podstrešju. Kakor se za mlada lastnika spodobi, sta željna svežih idej in tudi večjih posegov se ne bojita. Pri urejanju stanovanja so bile upoštevane predvsem želje in potrebe lastnice.

V predlagani ureditvi so v mansardo umeščene dve otroški sobi in soba za druženje. Na vzhodni strani, v vogalu, so načrtovane okrogle stopnice. Na južni strani je balkon, s katerega je lep razgled na Dravo. Na tem delu se stena zastekli, kolikor je mogoče, da v skup­nem prostoru pridobimo veliko dnevne svet­lobe. Severna stran mansarde je primerna za otroški sobi. Kolenčni zid je tam dovolj visok, da omogoča stojno višino. Na južni strani pa je visok samo 50 centimetrov, zato v skupnem prostoru tu stoji nizka omarica s televizorjem.

Ker bi lastnika rada enakovredni otroški sobi, je edina možnost, da ju umestimo med dimnik in obstoječi nosilni steber. Tako bosta med seboj primerljivi, kljub temu da je ena večja. Oprema naj bo izbrana tako, da bo primerna za otroško in najstniško obdobje – tako bo uporabna dlje časa. Predlagam modularne sklope, ki se preprosto kombinirajo in sestavljajo v garderobne omarice, police za igrače in podobno. Stene brez oken so primerne za raznobarvne police, za odlaganje in shranjevanje igrač ter knjig. Elementi so različnih višin in ne dajejo strogega vtisa, temveč sodelujejo pri razigranosti prostora. Omisliti si je mogoče še različne otroške elemente, tudi gugalnico, udobne vreče, mizico in stolčke, viseče zavese, s katerimi bo nastala velika, zabavna igralnica. Postelji sta vključeni v element omar in polic, da se prostor kar najbolj izrabi in ne ostajajo odvečni, prazni vogali. Poličke na steni bi morale biti narejene po meri, ker mansardni strop ne dopušča druge izbire. Barva in materiali so v predlagani rešitvi svetli in nevtralni. Takšno naj bo tudi pohištvo. Primerni so samo manjši barvni poudarki. Soba mora biti takšna, da bo rasla z otrokoma. Laže je prebarvati steno kot zamenjati vse pohištvo.

Zdaj, ko sta otroka še majhna, ni pregrade med skupnim prostorom in otroškima sobama. Prostor je kot eno in jima omogoča veliko igralno površino. Tudi otroški sobi bi lahko zdaj pregradili samo s fleksibilnim panelom, šele pozneje pa s predelno steno, da bosta imela otroka zasebnost. Tako v obeh otroških sobah kot v skupnem prostoru so predvidena dodatna strešna okna.

   

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE