Garsonjera naj bo odprta

31. 3. 2012 | Besedilo: Nina Eminagič, študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani

arhitekturni dialog, študent, garsonjera, stanovanje

Starši dvojčic si želijo garsonjero opremiti tako, da bo primerna za hčerki, ki bosta prihodnje leto postali študentki. Stanovanje se deli na predsobo, kopalnico in bivalni del. Opremljeno je že s kuhinjskim pohištvom, pripada pa mu tudi shramba z ločenim vhodom. Kuhinje ne bi radi spreminjali, dekleti pa sta izrazili željo po ločenih posteljah, ne pogradih. Drugih želja nimajo.

Bodoči študentki torej potrebujeta prostor za spanje, druženje, učenje, kuhanje in obedovanje. Navadno vsaki od teh dejavnosti pripada lasten prostor, vendar smo jih pri garsonjerah zaradi prostorske stiske prisil­jeni združevati. Manjša stanovanja so prav zato tudi veliko bolj intimna, saj se vse dogaja v enem prostoru, ki ga je nesmiselno pregrajevati, saj tako ustvarjamo več manjših, temnih in zaprtih prostorov namesto enega velikega in svetlega.

V predlagani rešitvi zato odstranimo steno, ki ločuje predsobo od glavnega bivalnega dela. Ta se bo tako povečal in bo dovolj velik za »spalnico« in »dnevno sobo«, ki bosta združeni. Namesto več kosov pohištva, ki bi ga popolnoma zapolnili, jih je bolje uporabiti manj, a večfunkcijske. Za sredino prostora zato predlagam omaro z odprtinami in predali, v katere je mogoče pospraviti knjige, zvezke in druge stvari. Dva dela bi ločevalo nekaj stopnic, po katerih bi se dekleti povzpeli na postelji, ki torej ležita na vrhu te »omare«. Čez dan se lahko posteljnina pospravi in postelji prevzameta vlogo kavča, zgornja podaljšana stopnica pa pride prav kot mizica.

Čeprav naročniki kuhinje niso želeli spreminjati, je pri tako majhni površini stanovanja tolikšna kuhinja nesorazmerno velika, zato je v novi rešitvi vseeno predlagana manjša. Tako pridobimo prostor za manjšo jedilno mizo, ki je naslonjena ob steno. K oknu pa postavimo pisalno mizo, ki se razteza od stene do balkona, da je dovolj prostora za obe dekleti. Zaradi vizualnega občutka večjega prostora je priporočena izbira mize s čim manj nogami, torej pritrjena na steno.

Tako je stanovanje pripravljeno za bodoči študentki, z dobrimi možnostmi za delo in dobro izkoriščenim prostorom. Prevladuje oprema v svetlih tonih, vendar se lahko zaradi bolj mladostnega videza poigramo tudi s kakšnimi drugimi idejami. Celotna površina omare s predalniki lahko recimo deluje kot tabla, na kateri si sestri puščata sporočila ali rišeta.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE