Arhitekturni dialog: Z minimalno višino do maksimalnega udobja

8. 11. 2012 | Besedilo: Ana Jerše, absolventka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani

arhitekturni dialog

Predmet preureditve je nekdanja mizarska delavnica, del hiše staršev oziroma starih staršev, v kateri si želi mlada štiričlanska družina ustvariti dom. Izziv projekta je, kako v prostoru z omejeno višino 4,3 metra vzpostaviti dve etaži z dnevnim bivalnim prostorom, kuhinjo, shrambo, kurilnico, sobo za hobi, pomožnim prostorom, spalnico za starše, otroško sobo, kopalnico in sanitarijami. Možnost odprtin je zgolj na vzhodu ali jugu.

Rešitev se pojavi v razgibanosti nivojev stropa, ki dnevnemu bivalnemu prostoru omogoča višino od 4,3 do 2,7 metra za kuhinjo z jedilnico in 2,1 metra za servisne prostore. Med posameznimi prostori se pojavi dialog v hierarhičnem razmerju, tako da najpomembnejšim omogoča normalno višino, preostalim servisnim, ki jih bodo stanovalci manj uporabljali, pa nižjo. Pritličje je torej družabni (javni) del, kjer se bodo stanovalci največ zadrževali (dnevni bivalni del, kuhinja in jedilnica), medtem ko je nadstropje intimnejše. Na galeriji je knjižni kotiček s pogledom na dnevni bivalni del ter zunanjo teraso in ločuje desno krilo nadstropja s spalnico staršev od levega krila z otroško sobo.

Razgibana zasnova spalnice z dvignjenim spalnim delom, stopnicami kot predalniki oziroma elementom za branje in posedanje ter kopalnico, ki je lahko povsem ločena ali pa del prostora, ustvarja posebno atmosfero in kar največje mogoče udobje. V pritličju omogoča maksimalno višino. Razgibano je zasnovana tudi otroška soba z dvema enojnima ležiščema, dvignjenima od preostalega dela, ki je namenjen pisalnima mizama in garderobi. Tudi otroška soba ima svojo kopalnico. Od sobe jo ločimo s peskanim steklom, medtem ko v spalnici staršev lahko uporabimo povsem prosojno kaljeno steklo.

Zmagovalna rešitev

Komisija za izbor najboljšega predloga letošnjega Arhitekturnega dialoga je kot najboljšo nagradila rešitev Ane Jerše, ki jo objavljamo tokrat. letos se je odločila še za posebno nagrado, ki jo je prisodila Brini Vizjak, poleg nje pa podelila še tri priznanja za 3d-vizualizacijo: tini krmelj, Mojci Črešnik in tei goljevšček. glavno nagrado, ki jo je prejela Ana Jerše, je utemeljila z besedami: »Predmet preureditve je nekdanja mizarska delavnica, v kateri si želi ustvariti dom štiričlanska družina. V predlagani rešitvi je posebej poudarjena izraba obstoječega volumna, ki je dosežena z organizacijo prostorov različnih višin. Gre za uvajanje koncepta kompaktnih bivalnih enot (kot npr. pri avtodomih, plovilih itd.), ki do skrajnosti racionalizirajo dane gabarite, hkrati pa ohranijo potrebno funkcionalnost in povezanost posameznih prostorov v enotnem interierju. Z dvoetažnim obodom in knjižno galerijo je poudarjen osrednji del kot obstoječa kvaliteta objekta, izkoriščena je ploskovna osvetlitev in ohranjena zračnost dnevnega bivalnega prostora.«
 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE