Anketa: od prenove do nakupa

11. 4. 2011 | Besedilo: K. N. M. | Fotografije: Igor Modic/dokumentacija Dela

anketa, energijska učinkovitost, prenova, družinska hiša, večstanovanjska hiša, trg nepremičnin, novogradnje

Konec marca smo izvedli anketo, na katero so odgovarjali 704 anketiranci, izbrani naključno, vendar na podlagi tipičnih sociodemografskih značilnosti. Zanimalo nas je, kaj jim pomeni energijska učinkovitost, se sploh zavedajo, kako jo doseči in ukrepati, ali kljub vsemu načrtujejo gradnjo, nakup stanovanja ali hiše, kaj so pripravljeni narediti, da izboljšajo stanje večstanovanjske stavbe, v kateri so lastniki stanovanja. Povzememo le glavne ugotovitve, več pa lahko preberete v gradbeni prilogi, ki v tiskani izdaji Delaindom izide v sredo, 13. marca.

Lastništvo hiše je izjemno pomembna dobrina Slovencev, saj je skoraj tri četrt od 704 vprašanih lastnikov nepremičnine, od tega jih polovica živi v družinski hiši. Najbolj zanimiva je ugotovitev, da je večina vprašanih v svojem domu že opravila nekatere večje posege. Razlog lahko iščemo v tem, da je veliko hiš starejših od 30 let.

V prihodnjih letih bo ogrevalni sistem zamenjalo ali posodobilo le nekaj več kot 20 odstotkov od 518 vprašanih, ki živijo v lastnih hišah in stanovanjih. Največ se jih bo znebilo kurilnega olja in ga zamenjalo za okolju prijaznejše energente. Lastniki hiš so obnovljivim virom energije naklonjeni precej bolj kot lastniki stanovanj v blokih. Največ hiš se ogreva na lesno biomaso, v blokih pa se jih pričakovano največ greje na plin in z daljinsko toploto.

Gradnja ali nakup stanovanja ali hiše sta želja večine Slovencev, zaradi pretekle dediščine pa jih pretežni del tudi živi v svojih nepremičninah. Za večino tistih, ki si lastnega doma še niso ustvarili, ta dobrina očitno ostaja nedosegljiva. Kar 70 odstotkov anketirancev, ki niso lastniki nepremičnine, je odgovorilo, da v prihodnjih nekaj letih to niti ne nameravajo postati. Drugi bodo večinoma gradili hiše, v lastni režiji, pravijo. Manj jih načrtuje nakup stanovanja, še bistveno manj pa nakup hiše.

Večstanovanjske stavbe še bolj kot družinske hiše med strokovnjaki veljajo za energijsko potratne ter potrebne obnove in posodobitve. Druga izjemno pomembna značilnost v njih je, da se etažni lastniki zaradi različnih razlogov težko dogovorijo, da bi kakor koli ukrepali. Rezultati ankete tega sicer ne potrjujejo. Da bi se z obnovo skupnih delov stavbe strinjali, je odgovorilo skoraj 70 odstotkov sodelujočih, ki živijo v blokih, vendar je to premalo, saj morajo zbrati 75-odstotno soglasje.

Nepremičninarji že nekaj mesecev zatrjujejo, da so se razmere na slovenskem nepremičninskem trgu umirile, kar naj bi pomenilo, da se posli sklepajo, cene pa so dosegle relativno realno raven. Nasprotno menijo vprašani v naši anketi; kar 90 odstotkov se jih strinja, da se razmere niso stabilizirale ter približale pričakovanjem in zmožnostim povprečnega človeka. To potrjuje tudi podatek, da namerava nepremičnino kupiti le 14 odstotkov anketirancev, ki še nimajo lastne strehe nad glavo.

    

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE